Az elmúlt 20 évben Magyarországon kialakult egy rendkívül heterogén összetételű szervezet együttes, amelynek a szociális és közgazdasági térben elfoglalt helyéről a mai napig nincs egyetértés a tudományos közvéleményben.
Az összefoglalóan nonprofitnak nevezett szervezetek1 egyaránt kapcsolatban állhatnak a lakossággal és a vállalkozásokkal, az önkormányzatokkal és az állami intézményekkel, de éppen sokszínű tevékenységük, változatos működési jellemzőik miatt nehezen sorolhatók be a hagyományos statisztikai osztályozási rendszerekbe.
A nonprofit szektor összesített mutatói az elmúlt évtizedekben Magyarországon folyamatosan növekedtek.2 Az 1990-es évek eleje óta a szervezetek száma 16-ról 65 ezerre, a szektor bevétele pedig 1996 és 2008 között 240-ről 1094 milliárd forintra nőtt. A legfrissebb, 2008-as adatok szerint 4,4 millió ember tartozott tagjaik közé, és 402 ezer önkéntes segítette céljaik megvalósítását. A szektorban összpontosuló erőforrások megértése érdekében érdemes egymással összehasonlítani a nonprofitoknál realizálódó és az állami költségvetésben megjelenő egyes adóbevételek nagyságrendjét.
A teljes dokumentum itt olvasható.