munkadokumentum
Elvi szempontok
- A civil szervezetek helye
– A polgári társadalom eszménye: a piacgazdaságra és a demokráciára épülő társadalmakban törvényszerűen jön létre a három szektor: a piaci, az állami (önkormányzati) és a civil szféra.
- Nincs demokrácia, nincs nemzeti összefogás társadalmi párbeszéd, működő érdekképviseleti rendszer és erős civil társadalom nélkül.
- A demokratikus társadalomvezetés magáénak vallja a civil társadalom ideáját, a közösséget szolgálni csak a polgárokkal együtt, a civil társadalmat alkotó szervezetekkel partnerségben tehet.
- Egészséges társadalomban nélkülözhetetlen a politikai hatalom feletti civil ellenőrzés, az állami-önkormányzati, a piaci és civil szervezetek közötti munkamegosztás és együttműködés.
- Társadalmi önszerveződés: a nagyszámú civil közösség egyre inkább keretet biztosít a társadalmi önszerveződésnek, megjelentek az autonómia, az önkéntesség, az öntevékenység, az adományozás klasszikus jegyei, polgárok tízezreinek nyújtva színteret egyéniségük kiteljesedéséhez.
- A civil szervezeteket jellemzői: intézményesültség, belső szervezeti struktúra, kormánytól való függetlenség, saját képviselet, önkormányzatiság, profitfelosztás tilalma, önkéntesség. A direkt politikai és vallási tevékenységre létrehozott szervezetek nem tartoznak a klasszikus civil szervezetek közé.
- A civil szektor szerepe
A hatalmi intézmények és civil szervezetek kapcsolatának alapját jelentő tétel: Az állam az autonóm civil társadalmat partnernek tekinti. Ebből fakadóan:
- felismerik és elismerik a civil szervezetek jelentőségét a társadalmi demokratizmus kiteljesedésében, a polgári szabadságjogok és a személyiség megvalósításában;
- tiszteletben tartják a civil szerveződések függetlenségét, természetesnek tekintik és igénylik a civil társadalom kontrollját;
- veszélyes és megszüntetendő a civil szerveződések politikai függősége;
- a civil szervezetek nélkülözhetetlenek az önkéntesség, az öntevékenység, az önsegélyezés és a társadalmi szolidaritás szempontjából valamint a mindennapok sokszínűségének megteremtésében;
- a társadalmi párbeszéd és érdekegyeztetés szerves részének kell tekinteni a civil szervezeteket és legitim képviselőiket;
- biztosítani kell a nyitott jogalkotás szellemében a civil szervezetek részvételének lehetőségét a jogszabályok előkészítésében, véleményezésében;
- társadalmilag fontos a civil szervezetek tevékenységéhez és működéséhez elengedhetetlen pénzügyi források megteremtése;
- a szektorsemlegesség elve alapján építeni kell a civil szervezetekre a közszolgáltatások teljesítésében, az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás, a kultúra, a környezetvédelem stb. területén a minél szélesebb munkamegosztás alapján;
- a civil szervezetek szerepe jelentős az érdekvédelem különböző területein (pl. fogyasztó-, környezetvédelem, emberi, kisebbségi, betegjogok stb.).
Gyakorlati kérdések
- A civil szektor szervezetei jellegük szerint lehetnek:
- öntevékeny;
- szolgáltató;
- adománygyűjtő és adományosztó;
- érdekképviseleti szervezetek;
- valamint ezek szövetségei és ernyőszervezetei.
A civil szervezetek fejlesztése során figyelembe kell venni a különböző szervezettípusok közötti kívánt egyensúlyt.
- A civil szervezetek működési feltételei
Gondok
- A szektor megosztott, az együttműködés helyett inkább a rivalizálás dominál. Nem alakult ki az egységes képviseleti modell, néhány ernyőszervezet működik, némely pedig igyekszik önmagát a civil társadalom egyedüli, legitim képviselőjeként feltüntetni.
- Megérett az idő a gazdálkodási jogszabályok differenciálására. Ma majdnem ugyanazon nyilvántartási, adatszolgáltatási, bevallási kötelezettségek vonatkoznak a százezer és a százmillió forintos bevétellel gazdálkodó szervezetre.
Aktuális teendők
- Civil szervezetek kapacitás-térképének elkészítése a szükséges fejlesztések megindítása;
- Átfogó megyei programok előkészítése és elindítása;
- A civil foglalkoztatás feltételeinek megteremtése illetve fejlesztése. Szolgáltatások kiszervezéséhez jogszabályi és intézményi feltételek kialakítása.
- Célok a civil szférában – nemzetállami keretek
Vertikális célok:
- a szervezetek működésének stabilizálása, a hatékonyabb működés elősegítése,
- a szervezetek bevonása a közfeladatok ellátásába,
- a szervezetek egymás közötti „civil – civil” együttműködésének erősítése,
- az önkormányzat és a civil szektor kapcsolatainak intézményesítése.
Horizontális-szakterületi célok:
- közoktatás, ifjúsági- és sport,
- kulturális,
- nemzeti és etnikai kisebbségi,
- egészségügyi,
- gyermekvédelmi,
- szociális,
- területfejlesztési és területrendezési, környezetvédelemi feladatok, a munkanélküliség
- csökkentése, a foglalkoztatottság, az esélyegyenlőség javítása,
- turizmus, idegenforgalom,
- közlekedés, tömegközlekedés,
- a közrend, közbiztonság, bűnmegelőzés
- Célok – kisebbségi létfeltételek
A civil társadalomról kialakuló kép bonyolódik a nemzeti kisebbségek civil szféráját illetően:
- a kisebbség képtelen a többségi nyilvánosság olyan jellegű és intenzitású tematizálására, hogy a kormány illetve bármilyen közszereplő ezt közösségi felelősségre vonásként értelmezhesse.
- ha a kisebbségi civil szervezet tevékenységi területe nem specifikusan kisebbségi, nem kötődik a kulturális, etnikai, vallási, nyelvi és más identitások védelméhez, akkor valóban elképzelhető, hogy – pl. egy környezetvédelmi kérdésben – olyan reakciókra kerüljön sor a nyilvánosság szférájában, amelyek igazi felelősségre vonásként értelmezhetők. De ez esetben a civil szervezet elsődlegesen környezetvédelmi, és másodlagossá válik az a sajátossága, hogy alapítói/tagjai egy nemzeti kisebbséghez tartoznak.
- Kisebbségi alapdilemma: ki a civil és kivel szemben kell a közösségi (civil) érdekeket képviselni? Az állami és kormányzati szervekkel szemben, vagy pedig a kisebbségi közösség politikai intézményeivel szemben? És függetlenségről is csak korlátozott mértékben beszélhetünk. Vannak szerzők, akik a kisebbségi civil szervezetek hármas függőségéről beszélnek: a támogatások vonatkozásában függ a magyar közösség politikai képviseletétől, függőségben van a (román) kormányzati szervekkel szemben, illetve a harmadik függőség (egyben lehetőség is) az anyaország kormányzati szerveivel szemben alakul ki.
- A kisebbségi közösség civil szerveződései elsődlegesen nem az állami intézmények köré alakuló szervezetek és hálózatok, ugyanis ez esetben a politikai-civil viszony (legalább) kettős tagoltságú. Az állami intézményi szint mellett, de még inkább azt megelőzően, létezik a kisebbségi politikai struktúra, amely intézményileg is, funkcióját illetően is karakteresen más, mint az állami szféra. Ezen másság okán tűnt ideig-óráig úgy, hogy a romániai magyar civil társadalomnak a kisebbségi politikai képviselettel, ennek teljesítményével kapcsolatosan, nem kell – nyilvánosan megjelenített – viszonyulást kialakítania. Ma világos a civil szereplők számára, hogy szerepük és felelősségük kiterjed a társadalmi stratégiák megjelenítésére is. Ez a szerepfelfogás kikerülhetetlenül vezet el a kisebbségi közösség politizáló/hatalmi struktúrájával szembeni önmeghatározáshoz, bár létezik egy olykor vitatott értelmezés, miszerint romániai magyar vonatkozásban a civil társadalom az egész kisebbségi közösséget jelenti.
- Konkrét célok
Befelé
- egyeztető fórumok
- működési feltételek
- civil mivolt – felelősség és szerep
- hálózati kapcsolatok és nyitottság
- forráskoordináció
- közösségi élmények
Kifelé
- Partnerség
- Közös felületek – hatalommal is, üzleti világgal is
- Hatalmi játszmák
- Helyi kapcsolatok – helyi közélet
- Társadalmi tőke
- Kommunikáció – eredmények
- Demokrácia
- Helyi kezdeményezések – tervezés, stratégia
- Civil házak
- Önkormányzati kapcsolatok
Távlat
Közeli
- Önko-kapcsolatok
- Közös viták, tematizáció
- Hírlevél – pályázat
- munkatárs
- Szakcsoportok – bejelentkezéssel
- MCSZESZ-megyei találkozók – sorban
- Egymás látogatása – megyék között
Távoli
- hálózatok – pályázatok
- kormányzati kapcsolatok
- egy lapban – civil oldal/sarok
Kolozsvár, 2009. október 2.