Javaslat
Az alábbiakban vázlatosan elemzem a romániai magyar támogatáspolitika helyzetét és megfogalmazok néhány javaslatot a szükséges reformot illetően.
- A támogatáspolitika helyzete:
Általános válság
- Magánalapítványok közalapítványi feladatokat kapnak, ugyanakkor nincs közbeszámolói kötelezettségük, nincs olyan kisebbségi köztestület, amely ellenőrizné a tevékenységüket (az eddigiek – Communitas Alapítvány, Iskola Alapítvány, Progress Alapítvány – mellé újabbak jöttek létre – Janovics Jenő Alapítvány, Eurotrans Alapítvány – és ezeket az RMDSZ nevében, az RMDSZ által kinevezett, semmilyen közösségi ellenőrzésnek alá nem vetett személyek vezetik)
- A döntési folyamat elpolitizálódott, az RMDSZ kisajátította a döntéseket minden szinten (saját embereit nevezi ki mindenhova, még a szaktestületekben is a Szövetség politikusai vannak túlsúlyban). Évek óta nehezményezi ezt a civil szféra, az RMDSZ válasza: szükség van a reformra, de nem változik semmi.
- Nem világosak az elvi szempontok: magyarországi közpénzek felhasználását illetően (elvben nem kaphat román állami intézmény beruházásra magyar közpénzt, a gyakorlatban igen – lásd dévai iskolaközpontot).
- Nincs transzparencia – a döntéseket megalapozó értékelési folyamatról semmi információ (nem közlik az elutasított pályázatok névsorát, a pályázó nem kap információt a beadott pályázat értékeléséről, ezért érzik igen sokan azt: osztogatás és nem érdem szerinti elosztás történik).
- A fő prioritásokat és szempontokat a pártközpont – RMDSZ Elnöki Hivatal – dönti el, ezért léphetnek fel hatalmas aránytalanságok: pl. egyik megye nagyságrendileg kap nagyobb összeget, mint a másik.
- Konkrét bírálatra igen kevesen vállalkoznak, mert anyagilag függnek az RMDSZ-től, illetve mert ezzel kizárják magukat a további támogatásokból: az RMDSZ vezetői olykor nyíltan megfogalmazzák: a támogatási pénzekért politikai támogatást várnak el. Zsarolás vagy zsarolás-ízű ez a gyakorlat.
→ általános elégedetlenség és bizalmatlanság, főleg a civil szféra részéről.
Támogatáspolitikai döntések
- a támogatáspolitikai döntések négy szintre analizálhatók szét
- stratégiai döntések:
- a döntés a támogatási szándék létét nyilvánítja ki
- meghatározza a támogatáspolitika célterületeit – oktatás, szociális politika, tudomány, stb.
- közpolitikai döntések:
- az egyes támogatandó területre jutó támogatások mértékének – arányának – a meghatározása (pl. az oktatáson belül mennyi a közoktatásra, mennyi a felsőoktatásra, mennyi működtetésre, mennyi fejlesztésre, stb.)
- strukturális döntések:
- a támogatáspolitikát végrehajtó intézményi struktúrára és a támogatáspolitikai gyakorlatra vonatkozik
- szakmai döntések:
- a támogatott szakterületekről beérkező pályázatok elbírálása
- stratégiai döntések:
Kérdés: az egyes döntési szinten ki illetékes a döntések meghozatalára?
- Javaslat a létező válság feloldásának menetrendjét illetően
- Elvi kérdések
- A döntés szintjeit illetően
- A stratégiai döntés kimondottan politikai – itt a támogatottnak nincs szerepe.
- Ezen a szinten legitim módon megválasztott politikai testületek szoktak dönteni. Kisebbségi helyzetben – ha nincs autonómia és belső választás – a politikai pártként működő szervezet veszi át ezt a szerepet: egyáltalán nem természetes módon. Ugyanis közösségi konszenzus szükséges a stratégiai döntésekhez, tehát be kell vonni a kisebbségi társadalom meghatározó tényezőit (miként a Sapientia Alapítvány esetében történt.)
- Közpolitikai döntések – a döntés politikai, de előzetes konzultáció szükséges/pozitív hatású, hogy jó döntések szülessenek
- Strukturális döntések – szükséges a konzultáció, hiszen sok pénz és energia megy el értelmetlenül, egységes és mindkét fél – támogató és támogatott – részére optimális rendszerre van szükség
- Szakmai döntések – független szakértői testületekre kell bízni, ennek rendszerét ki kell dolgozni.
- Megvalósítás
Konzultációs folyamat
- javaslatok begyűjtése a strukturális és a szakmai döntések szabályozását illetően – a MCSZESZ jelen elemzése egy ilyen javaslatnak tekintendő
- tárgyalás és egyeztetés a felek – támogatók és támogatottak képviselői, illetve a szakértők – között a bevezetendő módszert illetően
Menetrend:
- A mai helyzet megvitatása a támogatáspolitika valamennyi szereplőjének részvételével (politikai szféra, civil szféra, egyházak, szakértők), és ennek alapján egy helyzetelemzés elkészítése – még 2007-ben.
- Javaslat kidolgozása a helyzet rendezésére, külön a magyarországi és külön a romániai források vonatkozásában, szintén minden érdekelt fél képviseletének a bevonásával, és ennek közvitára bocsátása – 2007-ben.
- Az új rendszer kialakítása és elindítása – 2008-ban.
Támogatói kör:
Jelen javaslat szerint az alábbi támogatók forráselosztó tevékenységét kell megvizsgálni
- Magyarország
- Általános észrevétel: a támogatónak konzultálnia kell a támogatottal, ezt Magyarországon törvény szabályozza a befelé irányuló támogatást illetően. A határon túlra irányuló támogatást illetően a konzultáció nem szabályozott és ha működik, csak a kisebbségi politikai szervezeteket célozza meg, nem elfogadható módon.
- Támogató kiléte:
- minden közalap és közalapítvány
- szakalapítványok (tudományos támogatások)
- más közpénzekre támaszkodó források (minisztériumok, közintézmények
- Románia
- Communitas Alapítvány
- Iskola Alapítvány
- Magyarországi támogatók (Szülőföld Alap, kultúra,) programjait bonyolító szervezetek.
III. Konkrét javaslatok a reformot illetően
Az I, II, III döntési szinten (lásd az elvi kérdéseknél) politikai döntéshozó testületeket kell létrehozni. A testületben paritásos alapon vennének részt a politika, a civil szféra és az egyház képviselői. A cél elszakítani a civil döntéshozást a választási eredmények játékától, ami stabilitást jelent, és visszahat a politikai együttműködésre. A jelölés és a megválasztás módozatát illetően külön javaslatot dolgozunk ki.
- Stratégiai döntések
- Politikai döntéshozó testület létrehozása – erre vonatkozóan az illetékesekkel (három szféra) konzultáció
- A Testület működési szabályzatának elfogadása és nyilvánosságra hozatala.
- Közpolitikai döntések
- Politikai döntéshozó testület létrehozása – erre vonatkozóan az illetékesekkel (három szféra) konzultáció
- Kérjék ki az egyes területek szakmai képviseleteinek a véleményét az alapok elosztását megelőzően
- Hangolják össze a magyarországi és romániai támogatási rendszert, a maximális hatékonyság érdekében
- Strukturális döntések
- Döntéshozó testület létrehozása – erre vonatkozóan az illetékesekkel (három szféra) konzultáció
- A döntés vegye figyelembe a következőket
- Egységes rendszerre van szükség – a pályázat elkészítésének és beadásának formai követelményeit egységesíteni kell
- Forráskímélő rendszerre van szükség – a sok pénzbe kerülő mellékleteket ne a pályázattal kelljen beadni, hanem legyen kétszintes az elbírálás: a támogatásesélyes pályázóktól kérjék csak a (jogi, anyagi helyzetre vonatkozó) dokumentációt (lásd: Phare)
- Transzparens rendszerre van szükség – minden pályázó kapja meg pályázatának értékelését, s ne csupán egy üres, udvarias visszautasítást (Lásd: Phare)
- Szakmai döntések
- A kialakítandó szaktestületek működését, összetételét illetően figyelembe kellene venni az alábbiakat
- Politikus ne vehessen részt szaktestületben
- A döntés semlegességét biztosítandó, az olyan pályázónak a pályázatát, aki szakértőként tagja a szaktestületnek, külön testület bírálja el
- A szaktestületek összetételét illetően javaslatot tehetnek:
- A szakterület civil szervezetei
- Független szakértők
- Egyházak
- Döntések
- A szaktestület összetételére vonatkozó döntés a Politikai döntéshozó testület hozza meg – ha valakinek a jelölését visszautasítja, akkor azt indokolni kell.
- A szaktestület döntéseit a Politikai döntéshozó testület visszaküldheti újratárgyalásra, de nem bírálhatja felül.
Temesvár, 2007. aug. 23. A MCSZESZ nevében
Bodó Barna
elnök