Magyarbagó
Magyarbagó (románul: Bǎgǎu) falu Romániában, Erdélyben, Fehér megyében.
Nagyenyedtől hat kilométerre keletre fekszik.
A Bagó személynévből való, amely etimológiailag megfelel a bagoly közszónak. 1296-ban említik először Bogo alakban, jelezve, hogy korábban Perech-nek hívták. 1431-ben Bagó.
Népesség/magyar lakosság: 539/98
Adatok
Interjú a település lelkészeivel
Értékek képekben
Forrás
Interjú a település lelkészeivel
A MCSZESZ elnöke, Bodó Barna, a Közösségépítés értékmentéssel című projekt keretén belül, 2018. november 22-én Boros László Imre református lelkészt kérdezte Magyarbagóról. Az interjú a csombordi református paplak irodájában készült.
- Mit kell tudunk a településről? Magyarlapád előtt helyezkedik el. 97-en vagyunk reformátusok. A faluban összesen 700 a lakosság száma. Adminisztratív szempontból Lapádhoz tartozik. Nem mondhatom, hogy száz százalékosan vegyes. Kiöregedett gyülekezete van, nincs utánpótlás. Ami nagyon lényeges, hogy ragaszkodnak a templomukhoz olyannyira, hogy a bagói temlom, ami 1803-ban épült, az előző lelkész idején renoválták önerőből a hívek. Álomszép, ezt ki kell jelenteni, csoda érzés, amikor az embert a légkör ott megcsapja. Nincs különösebb tevékenységük, csatlakoznak a Csombordiakhoz bibliaórára, mivel kevesen vannak és fele a bagói gyülekezetnek ágyhoz kötött. Nem az elrománsodás és a vegyesházasság miatt. Akik az időseg leszármazottai az országban élnek, Gyulafehérváron, helyben egy olyan szokás alakult ki. A település mindigis Csombordhoz tartott. Egyházilag lényeges megjegyezni, hogy Magyarbagó anyaegyházközségként szerepel.
Értékek képekben
Magyarbagói templom
Magyarbagó látkép
Forrás
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarbag%C3%B3
http://www.diaszporaalapitvany.ro/fototar/erdelyi-szorvanytelepulesek/feher-megye/magyarbago