Küküllőboldogfalva
Boldogfalva (Küküllőboldogfalva, rom.Sântămărie, lat. Beati vagy Beatese, ném. Treukirch vagy Frauenkirch), település Romániában, Erdélyben, Fehér megyében.
A Kis-Küküllő mellett, Küküllővártól nyugatra, Küküllővár és Alsókápolna közt fekvő település.
Népesség/magyar lakosság: 271/136
Adatok
Bodó Barna a Közösségépítés értékmentéssel című projekt keretén belül, 2018. november 27-én Molnár János falugondnokot kérdezte Küküllőboldogfalváról.
Küküllőboldogfalva
- A település leírása: fekvése (története, főúton, vagy eldugott helyen található, öregedő, vagy sok a fiatal, lakosságszám alakulása, elvándorlás)
A néptanács Küküllővárhoz tartozik, van egy magyar személy a faluból, Bándi Ferenc, aki a néptanácshoz tart.
A falu nagyon régi. Volt régi temploma is, aztán 1911-ben építették az újat.
- A helyi magyarság helyzete (hányan vannak, csökken/növekszik/stagnál, ragaszkodás az anyanyelvhez, vegyes házasságok)
Kb. 120 magyar hívő van, ezek mind reformátusok. A falu többi lakói között vannak románok, ezek görög katolikusok és ortodoxok, tehát kb. 50 ember. A magyarok reformátusok, a románok egyik fele ortodox és másik fele görög katolikus. Az ortodoxok Ceausescu idejében jöttek ide. Nem volt templomuk sem, aztán építettek is, 10 éve.
- Helyi intézmények: iskola (van-e magyar iskola, ha nincs mikor volt, meséljen az egyházakról, könyvtárról, ha van, kultúrházról-ezek mennyire működnek, ki működteti?)
Volt iskola, a régi időben, a papilaknál, de ez a kommunizmus előtt volt. A papilakot levették, csináltak iskolát, abban a tiszteletes tanított 1-től egészen 7-ig. A bátyám a 40-es években járt iskolában, tehát a háború után volt teljes magyar iskola, ami csak most szűnt meg, pár éve. Emellett a román is megszűnt, mivel nincs több gyerek.
A tiszteletes úr szeretne az óvónőnek ide egy lakást,s akarja, hogy legyen ide óvoda, de minek? Hiszen gyerek sincs. Állítólag a magyaroktól kapott rá pénzt, de az iskolánk is romlik le… gyerek meg amúgy sincs.
- Gazdasági helyzet: miből élnek az emberek, helyben vállalkozók, van-e helyben munkaerő kereset
- Helyi érték(ek): kastély, emlékmű, udvarház, szobor, itt született nagy emberek
- Hétköznapi értékek: ki őriz régi gépet, szerszámot, régi ruhát, régi kard, iratokat-kérjük az illető nevét, elérhetőségét és, hogy mit találunk nála
- Érdekes emberek: van-e olyan személy, akit mindenképp meg kell keresni?
- Helyi rendezvények: van-e ilyen, ha van, ki a szervező, mekkora a kisugárzás
Nincsenek, találkozók sem. Míg volt a tanító néni, addig voltak találkozók, de aztán megszűnt.
Az utolsó rendezvény, amire emlékszem, az kb. 50 éve volt. Iskolában volt szerep, bál, de nincs most semmi sem. A tiszteletes úr sem kezdeményez jelenleg semmit.
- Civil szervezet helyben: létezik-e, ki a vezetője, mit csinál, ha volt, miért nem működik
Nincs semmi. Nincsenek gyerekek sem. A gyerekek már egy templomi éneket sem tudnak. Most van bibliaóra, egyszer, egy évben szervezik meg, de arra is csak idősek mennek.
- Kapcsolat más településekkel: van-e testvértelepülés, testvériskolai, testvérgyülekezeti kapcsolat, ha igen, ki működteti
Nincs testvérgyülekezet. Régebb volt egy, a másik tiszteletes, Incze tiszteletes idejében, de aztán megszűnt.
- Mit szeretne még hozzáfűzni a fentiekben leírtakhoz?
Én sok éven át gondnok voltam, aztán most már idős vagyok, 74 éves.
A tiszteletes úrral nem túl jó a kapcsolat…A hely a miénk, akármit szeretnénk csinálni itt, semmit sem lehet… sajnos gondok vannak ezen a téren.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Boldogfalvahttps://www.google.com/maps/place/S%C3%A2nt%C4%83m%C4%83rie/@46.2428186,24.1387761,16z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x474bf2246c06f13d:0x7b9b6fa2864b8e0f!8m2!3d46.2425975!4d24.1454649http://www.diaszporaalapitvany.ro/fototar/erdelyi-szorvanytelepulesek/feher-megye/buzasbocsard