Alsókarácsonfalva
Alsókarácsonfalva (Crăciunelu de Jos), település Romániában, Erdélyben, Fehér megyében, az azonos nevű község központja.
Balázsfalvától nyugatra, a Kis-Küküllő jobb partján, Balázsfalva, Búzásbocsárd és Oláhcsesztve közt fekvő település.
Népesség/magyar lakosság: 1954/58
Adatok
A Közösségépítés értékmentéssel című projekt keretén belül, 2018. október 10-én Kötő Ferenc Barna lelkészt kérdeztem, Alsókarácsonyfalváról. Az interjú a nagyenyedi református egyházmegyén készült.
- A település leírása: fekvése (története, főúton, vagy eldugott helyen található, öregedő, vagy sok a fiatal, lakosságszám alakulása, elvándorlás)
Alsókarácsonyfalva a főúton található, Balázsfalva és Tövis között. Balázsfalvától 10 km-re, Tövistől kb. 15 km-re fekszik. Ez a Küküllőmentén van.
- A helyi magyarság helyzete (hányan vannak, csökken/növekszik/stagnál, ragaszkodás az anyanyelvhez, vegyes házasságok)
Magyarság: 53 lélek van. Van egy kicsi templomunk, amit most újítunk, a templomba járás mindig stabil. Van 10-15 gyülekezeti tag, ők mindig jönnek, a többi gyülekezeti tagról azt kell tudni, hogy sajnos elrománosodó gyülekezet, ez azt jelenti, hogy szinte mindegyik családban van egy román családtag. Van magyar fiatalság, csak az a helyzet, hogy mivel nincs magyar oktatás Karácsonyfalván, ezért román óvodába és iskolába járatják őket. Habár jönnek templomba, ünnepekkor inkább vagy konfirmáció felkészítőre, de azt két nyelven kell végezzem, mert a fiatalság már nem ért magyarul. Bocsárdon már kicsit más a helyzet.
- Helyi intézmények: iskola (van-e magyar iskola, ha nincs mikor volt, meséljen az egyházakról, könyvtárról, ha van, kultúrházról-ezek mennyire működnek, ki működteti?)
Nincs, nincs ilyen szempontból magyar iskola vagy óvoda. Magyar vonatkozású könyvtár és kultúrház sincs.
- Gazdasági helyzet: miből élnek az emberek, helyben vállalkozók, van-e helyben munkaerő kereset
Van egy helyben vállalkozónk, aki most akar nyitni egy autómosodát, a többi mind munkás valahol vagy mezőgazdász. Tehát ők mennek el inkább másfele vagy nyugdíjasok.
- Helyi érték(ek): kastély, emlékmű, udvarház, szobor, itt született nagy emberek
Sajnos ilyen nincs. Egyedül, ami magyar vonatkozású, és amiről tudok, az a gyülekezeti templom. Itt született magyar emberről sem tudok.
- Hétköznapi értékek: ki őriz régi gépet, szerszámot, régi ruhát, régi kard, iratokat-kérjük az illető nevét, elérhetőségét és, hogy mit találunk nála
Olyan személy, akitől információt lehet ezzel kapcsolatosan kérni, van. Ő a gondnokunk, ő az, aki inkább ismeri a gyülekezeti tagokat és pontosan tudja, hogy hol, mi található meg. És az ő családjában is vannak ilyen értékek… régi fotók pl. Ő Vass György.
- Érdekes emberek: van-e olyan személy, akit mindenképp meg kell keresni?
Hát ez a Vass György. Rajta kívül még érdekes emberek nem igazán találhatók Alsókarácsonyfalván, mivel az egy kis közösség.
- Helyi rendezvények: van-e ilyen, ha van, ki a szervező, mekkora a kisugárzás
Magyar vonatkozású nincs. Az istentiszteletek külön vannak ugyan, de minden, amit mi rendezünk, az Bocsárddal együtt van. Pl. most legutóbb volt szeptember végén a Búzásbocsárdi Magyar Református Napok másodjára, de emellett vannak imahetek, amik jobban megmozgatják őket. Nagyjából ezek.
- Civil szervezet helyben: létezik-e, ki a vezetője, mit csinál, ha volt, miért nem működik
Nem… nem nagyon lehet tudni ilyenekről.
- Kapcsolat más településekkel: van-e testvértelepülés, testvériskolai, testvérgyülekezeti kapcsolat, ha igen, ki működteti
Nem tudok ilyenről, viszont most kezdeményeztünk Búzásbocsárd kapcsán egy testvérkapcsolatot Felsőzsolcával, és az a terv a jövőre nézve, hogy tehát ott van Felsőzsolcán egy Alsózsolca, ami Felsőzsolcával közigazgatásilag együtt van, és nálunk is van Alsókarácsonyfalva, ami Bocsárddal együtt van, és ezt a kettőt összehozzuk: tehát Alsózsolcát Alsókarácsonyfalvával. Az idén jött össze a Bocsárd-Felsőzsolca kapcsolat.
- Mit szeretne még hozzáfűzni a fentiekben leírtakhoz?
Hát, nagyjából ennyi.
Az interjút készítette és lejegyezte: Simon Eszter
Neves személyek
Károly Róbert
1324-ben I. Károly, a köznyelvben Károly Róbert király Karácsonyfalván oklevelet adott ki. Károly Róbert (Nápoly, 1288 –Visegrád, 1342. július 16.), Anjou-házimagyar király 1308-tól haláláig. Bár már 1301-től koronás, de csak az „Anjou-párt” részéről elismert uralkodó. Érvényesen – harmadszorra megkoronázva –1310 és 1342 között uralkodott. Nyugati és északi politikájával igyekezett olyan szövetségi rendszert kialakítani, ami ellensúlyozza a Német-római Császárságnagyhatalmi helyzetét, valamint gazdaságilag is kedvezőbb helyzetbe hozza Magyarországot. Ahonorrendszer kiépítésével aregálé– királyi jogon szerzett – jövedelmekre alapozva pénzügyi reformokat hajtott végre, amivel jelentősen megnövelte a kincstár bevételeit. Uralkodásának második felében jelentős gótikus építkezések folytak, ekkor épült például avisegrádi királyi palota, a soproni ferences kolostor káptalanterme, átépült adiósgyőri vár, valamint gótikus szárnyakkal bővült aszékesfehérvári koronázóbazilika is.
(Forrás: Geréb László:Képes krónika. Magyar Elektronikus Könyvtár, Jozsef Podhradczky:Chronicon Budense.1838.)
Forrás
https://www.google.com/maps/place/Cr%C4%83ciunelu+de+Jos/@46.1704018,23.8308048,15z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x474c075946acfceb:0xe8f5ea09f919bfab!8m2!3d46.1714563!4d23.8360858http://www.diaszporaalapitvany.ro/fototar/erdelyi-szorvanytelepulesek/feher-megye/alsokaracsonfalvahttps://hu.wikipedia.org/wiki/Als%C3%B3kar%C3%A1csonfalva