Wikipédia
A Wikipédia Bodó Barna szócikke 2018-ban tartalmazott téves vagy időközben megváltozott helyzetre utaló információkat. Kértük a javítást (nem személyes kérelem volt) - akkor visszautasították. Közben frissítették az oldalt, de most sem teljesen pontos. Az itt csatolt szócikk volna jó - természetesen ezt lehet rövidíteni, de a Wikipédiára felkerülő szócikkben ne szerepeljen olyan információ, ami az itt található szövegnek ellentmond.
Bodó Barna (Sepsiszentgyörgy, 1948. július 29. – ) magyar író, közíró, politológus, társadalomkutató, egyetemi tanár.
Életútja
Toró T. Tibor 2019-ban, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Kós Károly díjának átadása alkalmával így jellemezte: „Bodó Barna az 1989. decemberi rendszerváltozás utáni politikai és szellemi közélet főembereinek egyike. Sok csatát megért, sokat látó, nagy titkok tudója, sokat vállaló, a kihívásokat szemből fogadó, nagy újrakezdő. Újrakezdő. Kevés írástudóink egyike, a jobbik fajtából. Aki úgy lett a rendszerváltozás fősodrában (Temesváron) politikus, hogy soha nem szűnt meg korlátokat feszegető értelmiségi lenni. Ő az a fizikusból lett társadalomtudós, aki meglett korára is megőrizte fiatalkori újságírói kíváncsiságát. Aki csúcspolitikusként is mindig civil tudott maradni. Aki a magaslatokban is járt – országos politikai alelnöke volt az akkor még egyetlen érdekvédelmi szövetségünknek – majd onnan aláereszkedve, képes volt tisztességesen újjászületni a „barikád” túloldalán kutatóként, oktatóként és civil mozgalmárként egyaránt. Egy sajátos huszadik századi reneszánsz emberrel van dolgunk tehát, aki újságíróként, riporterként, politikusként, önkormányzati képviselőként, kutatóként, egyetemi oktatóként és a civil társadalom avatott szervezőjeként is mindig önmaga maradt: a közössége értékeit és érdekeit felismerő, azt felvállaló, kreatív energiáit annak szolgálatába állító szellemi munkás.[…] Kutatói-oktatói minőségében sem tagadta meg harcos önmagát, amikor az önálló magyar egyetemért akciózó Bolyai Kezdeményező Bizottság fiatalabb tagjai mellé állt 2003-ban, és vállalta a BKB elnökségét. E tisztségről akkor mondott le, amikor a Hantz Péter és Kovács Lehel alelnököket kiállásuk miatt 2006 tavaszán kirúgták az egyetemről, neki pedig dékáni felszólításra 2006 őszétől más munkahelyet kellett keresnie. […] Meghatározó szerepe van abban, hogy a szórvány fogalmát sikerült tudományosan megalapozni. Bodó Barna nevéhez köthető több fontos stratégiai anyag kidolgozása. Ezek közül is kiemelkedő az a szórványstratégia, amelyet a MÁÉRT szórványbizottsága társelnökeként tett le az asztalra, és amelyben új irányt szabott nem csak a szórványközösségekkel kapcsolatos tudományos kutatásoknak („a szórvány mint nemzethatár” értelmezése az ő nevéhez köthető), hanem a közösségépítésnek és támogatáspolitikának is. Maradandó ebben a tekintetben az általa életre hívott temesvári Szórvány Alapítvány.”
Középiskolai tanulmányait szülővárosában, a Székely Mikó Kollégiumban (akkor: 1. sz. Középiskola) végezte. Bár jogászként képzelte el életét, halálos ágyán édesapja (akit az 1966-os érettségi után 2 hónappal vitt el a halálos kór) azt tanácsolta, válasszon valamilyen reál szakot és menjen minél távolabb a Székelyföldtől, legyen a kollektív gazdaságba belépést nyíltan megtagadó nagyapa elleni politikai retorzióktól minél távolabb. Így került a temesvári egyetem fizika karára, ahol 1972-ben diplomázott. Évfolyamelsőként jelentkezett a doktori iskolába, jelentkezését elutasították (miként következő, 1988-as kísérlete is sikertelen volt). 1972-ben a Szabad Szó szerkesztőségében dolgozott, 1973-tól az Ifjúmunkás bánsági tudósítója. 1985-től az Előre szerkesztője, elsődlegesen tudományos írásokkal jelentkezett. Cikkeket, tanulmányokat közölt erdélyi (Korunk, A Hét, Előre, Megyei Tükör, Vörös Lobogó, Művelődés, Igaz Szó) valamint magyarországi (Magyar Nemzet, Népszabadság, Élet és Tudomány, Élet és Irodalom, Délmagyarország) lapokban. Írásaiban a gazdasági és társadalmi valóság összetett jelenségeit mutatja be, ill. tudományos, tudománytörténeti témákat taglal.
Az 1989-1990 fordulóján induló politikai folyamatban szerepet vállal. Az 1989. dec. 24-én létrejött Bánsági Magyar Demokratikus Szövetség (1991-ben tagolódott be az RMDSZ-be) ideiglenes, majd megválasztott elnöke (1990-91), az RMDSZ országos politikai alelnöke (1990-1991), az RMDSZ ügyvezető politikai alelnöke (1993-1995), az RMDSZ döntéshozó testülete, az SZKT egyik alelnöke (1995-1998). Tisztségéről lemond, amikor előzetes politikai ígéretét megszegve az RMDSZ nem lép ki a kormányból annak ellenére, hogy nem hozzák létre a koalíciós alku legfontosabb tételét, a romániai állami magyar egyetemet. Helyi szinten vállalt képviseleti tisztsége: tagja Temes megye ideiglenes tanácsának (1990. január-augusztus), illetve 3 mandátumon keresztül (1992-2004) a megyei tanács (közgyűlés) RMDSZ-es tagja, 1996-től a művelődési bizottság titkára, 2000-től elnöke.
1995-től kezdődően a civil szféra, a civil létforma élete meghatározó tényezőjévé válik, kezdetben civil vezetőként, később a terület kutatójaként is. 1996-tól az általa alapított (1993-ban) Szórvány Alapítvány keretében működő Kisebbségi Szórványkutató Központ főállású munkatársa, vezetője (2000-ig). 1995-től tanít, kezdetben óraadóként Temesváron (Banatul Egyetem: kisebbségpolitika), Nagyváradon (Ady Endre Sajtókollégium: politikatudomány), Kolozsváron (BBTE: politikatudományi alapkurzus, később demokráciaelmélet, közpolitika, regionális politika). 2000-től a BBTE politikatudományi karán adjunktus. 2002-től óraadó tanár a temesvári Tudományegyetem Politikatudományi karán is (regionalizmus, közigazgatás). 2006-2007-ben regionális politika kurzust tart a nagyváradi Partium Keresztény Egyetemen.
Több nemzetközi szeminárium résztvevője, doktorál filozófiából (2003, BBTE), Budapesten művelődéspolitikai mesteri képzést abszolvál (ELTE, 2006-08). A Károly Gáspár Református Egyetemen habilitál politikatudományi témával (szórvány, 2018).
2006-től a Sapientia kolozsvári karán docens a nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szakon, 2015-től a Sapientia tiszteletbeli professzora. 2017-től doktorátusvezető (a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Sapientia közös doktori programjában) 2018-tól óraadóként folytatja az oktatói tevékenységet.
Munkássága
Irodalmi munkássága. Riporttal szerepelt A Demeter gyerekek pályaválasztása és más igaz történetek (1977) c. kötetben. Beköltözött egy temesvári munkásszállásra, élményeit riportkötetben tette közzé (Feleúton, útfélen 1981), ez egyszerre hozott számára országos irodalmi debüt-díjat és szekuritátés feljelentést, meghurcoltatást.
Tudományos téren Hegedűs Imrével közösen írt könyve De la desene simple la holografie/Az egyszerű rajztól a holográfiáig (Temesvár, 1978) az optika problémarendszerét és fejlődését tekintette át. Gondozója volt az Eötvös Loránd tudományos és tudománypolitikai írásait tartalmazó Téka-kötetnek (1980). Szerkesztésében jelent meg a Mit tettem mint fizikus? című kötet Nobel-díjas tudósokról (Bukarest, 1985).
Kutatási területei: szórványhelyzet, identitásfolyamatok, interetnikus kapcsolatok, regionalizmus-határmentiség.
1993-től tagja az Írószövetségnek.
Kötetek, tanulmányok, szerkesztés
Szépirodalom:
- Feleúton – útfélen, Forrás sorozat, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1981;
- Holnap is köszönnek, riportok, esszék, Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1989;
- Bodó Barnaː Szenvedő Temesvár; Romániai Magyar Szó, Zsebkönyvek, Bukarest, 1990 (a kötet másik, címadó írása Miskolczi Miklós: Színlelni boldog szeretőt)
- Talpalatnyi régiónk, esszékötet, Komp-Press Kiadó, Kolozsvár, 2003;
- Meggyötört valóság, válogatott publicisztikák, Irodalmi Jelen Kiadó, Arad, 2020.
Fizika, ismeretterjesztés:
- De la desene simple la holografie/Az egyszerű rajztól a holográfiáig Facla Kiadó, Temesvár, 1978;
- Eötvös Loránd tudományos és művelődéspolitikai írásaiból szerkesztés, bevezető tanulmány, Kriterion, Bukarest, 1980;
- Mit tettem mint fizikus? Téka sorozat, Nobel-díjas tudósok önéletírásai, Kriterion Kiadó, Bukarest, 1985.
Politikatudomány:
- Szereppróba – tanulmányok, Diaszpóra Könyvek, RMKT Kolozsvár, 2002 (társszerző);
- Státusdiskurzus – esszék és tanulmányok, Diaszpóra Könyvek, Marineasa Kiadó, Temesvár, 2003 (társszerző: Bakk Miklóssal)
- Az identitás egyetemessége – Polis Kiadó, Kolozsvár, 2004.
- Factors and Mechanisms of the Regionalization in Central-Eastern Europe, In. Bodó Barna (editor), Local Identity and Regionalism, Helicon, Temesvár, 1998.
- Szórvány és nyelvhatár – Lucidus Kiadó, Budapest, 2009.
- Közpolitika – Scientia Kiadó, Kolozsvár, 2011.
- Szórványstratégia – Gordian Kiadó Temesvár, 2011.
- Az identitás tükörcserepei, In: Bánsági magyar óvodák (szerk. Bodó Barna), 2013, Szórvány Alapítvány Temesvár, pp. 36-64.
- Civil szerepek – civil szereplők, 2014, Gordian Kiadó Temesvár.
- Jelenségek szélzúgásban (politikatudományi tanulmányok), Europrint Kiadó, Nagyvárad 2020.
Tanulmányok: kötetekben összesen 114, periodikákban 115 szakdolgozata jelent meg.
Kötetekben (válogatás):
- Deconstructing a Region: the Banat/Bánság (társzerző Szász A.Z.) in Horváth István – Tonk Márton (eds.) Minority Politics within the Europe of Regions, Scientia, 2011, pp. 329-351.
- Az asszimiláció jelenségvilága, in Balog I. e.a. (szerk.) A szociológia szemüvegén keresztül, Belvedere Meridionale Kiadó Szeged, 2012. pp. 40-58.
- Kisebbségi magyar fiatalok identitásváltozatai, In Szabó A.-Bauer B.-Pillók P. Mozaik 2011 – Magyar fiatalok a Kárpát-medencében, Belvedere Meridionale, Szeged-Budapest, 2013, pp.199-246.
- Terek és szimbólumok Kolozsvár belvárosában, In: Pieldner Judit – Pap Levente – Tapodi Zsuzsa – Forisek Péter – Papp Klára (szerk.) Kulturális identitás és alteritás az időben, Debreceni Egyetem Történeti Intézete, Debrecen, 2013, pp.109-125.
- Kisebbségi civil társadalom In Fábián Gyula – Jakab A. Zsolt (szerk.): Bíró Gáspár emlékkönyv, Nemzeti Kisebbségkutató Intézet-MTA TK Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár, 2015. pp.47-59.
- Monuments of Public Art and the Intercultural Dialogue: The Case of the Austrian Military Monument in Timişoara, In: Vasile Docea (ed.) Paths to Belonging. Constructing Local Identity in Banat by Means of Cultural Heritage and Historiography, Baden-Baden: Nomos Verlag, 2016. pp. 29-49.
- Szórványról – másként In Cseke Péter (szerk.) Szigetek – szórványok a Kárpát-medencében és Észak-Amerikában, Korunk – Komp-Press Kiadó, Kolozsvár, 2016. pp.37-57.
- Az RMDSZ ex lex állapota, In Civil jóság – civil hatékonyság – Somai József 85 éves (szerk. Bodó Barna, társszerk. Bakk Miklós, Csatlós Pál, Szenkovics Dezső), MCSZESZ kiadása, Kolozsvár, 2016. pp. 35-61.
- A birtokbavétel lépcsőfokai In Bodó Barna (szerk., társszerk. Szabó Lilla, Széman Rózsa), Erdélyi Magyar Civil Évkönyv 2015 – A fesztiváljelenség, Kiadó EME, Kolozsvár, 2016. pp.7-30.
- Sírok, sírfeliratok – olvasatok. In Tódor Erika Mária, Tankó Enikő, Dégi Zsuzsanna (szerk.) Nyelvi tájkép, nyelvi sokszínűség I. köt. 2018, Kolozsvár: Scientia Kiadó. pp.149-176.
Szaklapok, periodikák (válogatás):
- A Bolyai egyetem, mint politikai projekt, In: Mester és Tanítvány, 2008. augusztus, pp.10-32.
- Internal Diaspora – Assimilation – Formation of the Internal Diaspora, In: European and Regional Studies – Acta Universitatis Sapientia, nr. 1/2010.
- Téveszmék a politikában In: Korunk 2010/8 pp.49-60.
- Magyar iskolaválasztás Erdélyben (társszerző: Márton János) in Kisebbségkutatás 2012/3 sz. pp. 418-473.
- Magyar fiatalok többségi iskolaválasztása Aradon, In Kisebbségkutatás 2013/4 sz. pp. 31-49.
- Erdélyi magyar civil tudomány, In: Civil Szemle, 2014/3. pp.7-26.
- Szórvány és közpolitika, In: Kisebbségkutatás, 2015/3. pp.102-129.
- A székelyföldi autonómia mozgásterei, In: Kisebbségkutatás, 2016/3. pp.7-41.
- Az erdélyi német kérdés és Jakabffy, In Kisebbségi Szemle 2017/2, pp 109-142.
- Jövőkép, autonómia – székely közigazgatás, Pro Publico Bono – Magyar Közigazgatás, 2018/1, különszám. 6-43.
- Demokrácia és civil társadalom – kisebbségi léthelyzetben, Korunk 2018/10. pp. 8-22.
Szerkesztés:
- Tradiţie şi interculturalitate (Hagyomány és interkulturalitás). Interferenciae Banaticae sorozat, Marineasa Kiadó, Temesvár, 2002.
- Hagyományőrzés Temes megyében, Helyzet – Jel – Kép Könyvek, Szórvány Alapítvány, Marineasa Kiadó, Temesvár, 2002.
- Temesvári kalauz, Helyzet – Kép – Jel Könyvek, Szórvány Alapítvány – Marineasa Kiadó, Temesvár, 2003.
- Közösségfejlesztés (szerkesztés), Szórvány Alapítvány – Marineasa Kiadó, Temesvár, 2004.
- Honismereti stratégia (szerkesztő), Szórvány Alapítvány-Marineasa Kiadó Temesvár, 2006.
- Regionális identitás, közösségépítés, szórványgondozás (szerkesztő, társszerkesztők: Balogh Balázs, Ilyés Zoltán), Lucidus Könyvkiadó Budapest, 2007.
- Nyelvi jogok (szerkesztő), Interferenciae Banaticae sorozat – 3, Szórvány Alapítvány – Marineasa Kiadó, Temesvár, 2007.
- Régióba zártan (szerk.), Diaszpóra Könyvek sorozat – 3, Szórvány Alapítvány- Marineasa Kiadó, Temesvár, 2008.
- Kisebbségben, közösségben (szerk.), Tempus Könyvkiadó Temesvár. 2008.
- Európai Unió és regionális politika (szerk.), Scientia Kiadó Kolozsvár, 2008.
- Helytörténeti kronológia (szerk.), Marineasa Kiadó, Temesvár, 2009.
- Nations and National Minorities in he European Union (ed. with M. Tonk), Scientia, Kolozsvár, 2009.
- Bánsági Magyar Panteon – Panteon Maghiar Bănăţean – Hungarian Pantheon from Banat (editor coord.) I-II-III. 2009-2011-2014, Marineasa/Gordian Kiadó, Temesvár.
- Fiatal tudomány – tudományunk fiataljai a Kárpát-medencében / Határhelyzetek IX. (szerkesztő, társszerkesztő Szoták Szilvia) Kiadó: Külgazdasági és Külügyminisztérium, Budapest, 2017.
- Civil jóság – civil hatékonyság. Somai József 85 éves (szerk./társszerk. Bakk Miklós, Csatlós Pál, Szenkovics Dezső), Kiadó MCSZESZ Kolozsvár, Nyomda Europrint Nagyvárad, 2016.
- Határhelyzetek IX. Fiatal tudomány – tudományunk fiataljai a Kárpát-medencében (szerk, társszerk. Szoták Szilvia), Budapest, Külgazdasági és Külügyminisztérium, 2017./. Határhelyzetek X. Ifjúság, tudománypolitika, jövőkép: kilátások és kihívások a Kárpát-medencében (szerkesztő, társszerk. Szoták Szilvia), Külgazdasági és Külügyminisztérium, Budapest, 2018 /Határhelyzetek XI. Diszciplínák találkozása – Nyelvek és kultúrák érintkezése. Szerk. Bodó Barna és Szoták Szilvia), Budapest: Külgazdasági és Külügyminisztérium, 2018.
- Balázs Sándor: Emlékeim személyekről – újraközlésekkel (szerkesztő) Kiadó MCSZESZ, Kolozsvár, Nyomda Europrint Nagyvárad, 2018.
- Somai József: A rendszerváltás reményei és anakronizmusa (szerkesztő), MCSZESZ-Gordian, 2018.
- Szekernyés János: Ferenczy József, (szerkesztő, előszó BB), Szórvány Al. Temesvár, 2018 (Megjelent 2019).
- Ha elapad a szó, megszólal a zene. Vesmás Tamás 70 éves. Interjúk Vasila Bogdan. Fordította Szekernyés Irén. Szerk. Bodó Barna. Szórvány Alapítvány, 2019.
Szerkesztette: Romániai Magyar Évkönyv sorozatot (2000-2011), szerkeszti az Erdélyi Magyar Civil Évkönyv sorozatot (2013-tól). Az általa szerkesztett kötetek száma 60.
Publicisztikák: helyi, országos illetve magyarországi, ausztriai lapokban: kb. 150.
Közéleti szerepek, tagság
- Szórvány Alapítvány Temesvár – alapító elnök (1993-)
- Pro Amicitia Egyesület, Temesvár – alapító elnök, tag (2004-)
- Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége – alapító alelnök (2004), elnök (2005-)
- POLITEIA – Romániai Magyar Politikatudományi Egyesület, Kolozsvár – alapító elnök (2000-2010), jelenleg tag
- Interkulturális Intézet Temesvár – tag (1993-), igazgatótanácsi tag (2006-2017), 2019-től megint
- Erdélyi Múzeum-Egyesület – tag (1993-)
- Román Írószövetség – tag (1993-)
- TECHNÉ – temesvári magyar egyetemi oktatók egyesülete – tag (1999)
- Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága (Anyanyelvi Konferencia) – tag (1993), igazgatótanácsi tag (2010-2015), azóta a Tanácsadó Testület tagja
- Zenebarátok Társasága Temesvár – tag (1995-)
- Magyar Politikatudományi Társaság – tag (1999-2006)
- Magyar Regionális Tudományok Társasága – tag (2000-2006)
- MTA – köztestületi tag (2005-)
- Magyar Állandó Értekezlet, Szórvány Szakbizottság, társelnök (2010-2018)
- Civil Összefogás Fóruma (CÖF) Budapest, C12 elnevezésű szakértői csoport tagja (2018-)
- Esélyt a Szórványnak Alapítvány, Nagybánhegyes (Magyarország), alapító (2015)
Szakmai kiadványok, szerkesztőségek – részvétel, tagság
– Civil Fórum – a romániai magyar civil szféra lapja, szerkesztőbizottsági tag (2000-2012), kiadó-szerkesztő (2013-2016)
– Magyar Kisebbség – a Politeia Politikatudományi Egyesület által kiadott kisebbségpolitikai lap – szerkesztőbizottsági tag (2007-)
– Convieţuirea (Együttélés) – a szegedi Egyetem Román Nyelv és Irodalom Tanszéke által kiadott lap – szerkesztőbizottsági tag (2007-2012)
– Regi(j)óvilág – regionális helytörténeti és honismereti szemle, kiadó (2006-2017)
– European and Regional Studies – a Sapientia EMTE Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék folyóirata, főszerkesztő (2010-2016), szerkesztőbizottsági tag (2008-)
– Romániai Magyar Évkönyv sorozat – szerkesztő (2000-2009)
– Erdélyi Magyar Civil Évkönyv sorozat – szerkesztő, 2013-tól
– Bécsi Napló – szerkesztőbizottsági tag (2019-tól)
– Kisebbségvédelem (kisebbségjogi folyóirat, Budapest) –szerkesztőbizottsági tag (2019-tól)
Szakmai közéleti elismerés, díjak
1984 – írószövetségi elsőkötetes-díj a Feleúton-útfélen c. kötetért
1985 – riporteri nívódíj a Román Újságírószövetség részéről
2002 – Csongrád Megye Alkotói Díja
2004 – az Írószövetség Temesvári Társasága díja a Talpalatnyi régiónk c. kötetért
2006 – Wass Albert-díj, Sepsiszentgyörgy
2006 – Julianus-díj, Csíkszereda
2008 – Pro Cultura díj, életmű-díj, Megyei Tanács Temesvár
2010 – Regionális EMKE-díj
2013 – Báthory István-díj (Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács adományozza)
2014 – Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje
2018 – Szellemi honvédő-díj, Civil Összefogás Fóruma, Budapest
2018 – Kós Károly-díj, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
2019 – Közösségért-díj, Temesvár
2021 – Magyar Kultúra Lovagja
További információk
Hivatkozások: 244 – az Academia.Edu szerint.
Idézések (válogatás):
- Nacionalizmus és identitás, és„Képviselet és demokrácia idézi: Márkus Béla: Az irodalom nyilvánosháza, In: A HÉT, 1999/42.
- Státustól státusig, idézi: Kántor Zoltán: A magyar nemzetpolitika és a státustörvény, In: Bárdi N.Lagzi Gábor (ed.) Politikai és nemzeti identitás Közép-Európában, Kiadó Center of Central European Studies, Budapest, 2001.
- Képviselet és demokrácia, idézi: Kántor Zoltán – Bárdi Nándor: UDMR şi coaliţia guvernamentală (1996-2000) (I.), Sfera Politicii, Nr. 97-98., 2001
- Képviselet és demokrácia, In: Kántor Zoltán – Bárdi Nándor: UDMR şi coaliţia guvernamentală (1996-2000) (II.), Sfera Politicii, Nr. 99., 2001.
- A DKMT eurorégió és a helyi politikai elit idézi Mariana Cernicova: The Euroregion Danube-Kris-Mures-Tisa (DKMT): Wishes and Achievements. Euroregional Co-operation as a Framework for Rebuilding Border Regions, In: Fr. Ebert Stiftung, Zagreb, 2001.
- Képviselet és demokrácia, In: Z. Kántor – N. Bárdi: The Democratic Alliance of Hungarians in Romania in the Government of Romania, 1996-2000, In: Regio (Minorities, Politics, Society) Budapest, 2002.
- A táji-történeti régióktól az eurórégiókig idézi: A. Gergely András: Kisebbség és europaizálódás In: Kisebbségkutatás, 2002. (11. évf.) 2. sz. 535-555. old.
- Local Identity and Regionalism idézi Hódi Sándor: Nemzeti önkép, Logos, Tóthfalu (Szerbia-Montenegró) 2003, 5 old.
- Azonosulás, elitek, peremlét (Kisebbségkutatás 1997/ 4. şi Elitek, modellek, szerepek. (Korunk 1999/04, Bakk Miklós & Bodó Barna) idézi Petteri Laihonen (Jyväskylä) in A romániai bánsági (bánáti) tolerancia és többnyelvűség a nyelvi ideológiák tükrében, 2003 február
- Régió és politika. (Magyar Kisebbség, 2003/1), idézi: A. Gergely András: Kisebbség vagy relatív többség, Magyar Kisebbség, 2004/1.
- Talpalatnyi régiónk idézi A. Gergely András: Kisebbség vagy relatív többség, Magyar Kisebbség, 2004/1.
- Szórványok kutatása (Erdélyi Múzeum 62. 3-4. 312-316.) idézi Ilyés Zoltán: Szórványkutatás, szórványértelmezés, In: Magyar Tudomány, 2005/2, p. 145.
- Régió és politika (Magyar Kisebbség, 2003/1) idézi Veress Emőd: A regionális fejlesztés szabályozását meghatározó tényezők Romániában, In: Kisebbségkutatás, 2006/1, 8-16.
- Belépés és szocializáció a bánsági székelyeknél. In: Bodó Barna (szerk.): Nagyvárosi szórványok. Szórvány füzetek. Szórvány Alapítvány, Temesvár 1998. 77-83. idézi P. Leihonen: Egy finnországi nyelvész reflexiói a Bánságról, In: Korunk 2006/1
- Szórvány – asszimiláció – szórványosodás In Szirmai Éva-Újvári Edit (szerk.) Nemzetiségi – nemzeti – európai identitás, Szeged 2009. Idézi Marinka Melinda Egyházi és felekezeti kötődés egy romániai sváb faluban. Történettudományoi Tanulmányok, Debrecen 2012.
- Identitás és szórványdiskurzus. Kisebbségkutatás, 2003 (12) 2:384–397. Idézi A. Gergely András: Kisebbségben: Társadalom- és kultúratudomány – partvonalak és szabaddobások. Maszol 2016.márc.07.
- Peremlét és megmaradás – tanulmányok, Szórvány Füzetek, Temesvár, 1997 és Régióba zártan (szerk.), Szórvány Alapítvány- Marineasa Kiadó, Temesvár, 2008, idézi Kókai Sándor: A Bánság történeti földrajza (1718-1918) Nyíregyháza, 2010.
- Régió és politika, Magyar Kisebbség, 2003. 1. sz. és Lokalitás és érdektagolódás. In Talpalatnyi régiónk. KOMP-PRESS, Korunk – idézi A. Gergely András Repríz, avagy az avulás közfélelme, In peri-mikro-szkóp 2019 https://sites.google.com/view/peri-mikro-szkóp/20191-20/a-gergely-andrás-kisebbség-vagy-relatív-többség
Recenziók (válogatás):
- Kovács Kiss Gyöngy: Romániai Magyar Évkönyv 2000 (Anuarul Maghiar din România 2000) In: KORUNK, 2000/11. pp. 124-125.
- Tarján G. Gábor: Helyi identitás és regionalizmus, In: Valóság, 1999/5, pp. 107-114, privind Bodó Barna (ed.): Local Identity and Regionalism.
- Tarján G. Gábor: Nagyvárosi szórványok In: Valóság, 1999/7, pp. 94-100, a Bodó Barna (ed.): Nagyvárosi szórványok 1998, Helicon, Temesvár c.kötetről
- Bakó Boglárka: Temesvári kutatási program a helyi identitás és a regionalizmus összefüggéseiről, In: Kisebbségkutatás 2000/3 a Bodó Barna (ed.) Local Identity and Regionalism. Diaspora, Temesvár, 1998. c. kötetről.
- Bárdi Nándor: Valóságváltozatok In: REGIO, 2000/4, pp. 210-224, a Bodó Barna (ed.): Romániai Magyar Évkönyv 2000 kötetről
- A. Gergely András: Ex libris In: Kultúra és Közösség 2003/1, pp.103-106. a Tradiţie şi interculturalitate – Hagyomány és interkulturalitás, Marineasa, Temesvár 2002. C. kötetről
- Stelian Mândruţ: Identität und Regionalismus In: Berichte und Forschungen (Oldenburg), Bd, 10/2002,: Bodó Barna (ed.): Local Identity and Regionalism. Temesvár 1998. c. kötetről
- Veress Károly: A régió hívószavai In: A Hét, 2003/4, p.11., a Talpalatnyi régiónk c. kötetről, Komp-Press Kiadó Kolozsvár, 2003;
- A. Gergely András: Etnokulturális és szociokulturális stratégiák In: Kultúra és Közösség 2006/2, 112-119, Budapest, a Romániai Magyar Évkönyv 2004-2005.
- Bakk Miklós: Sorok Bodó Barna Civil szerepek – civil szereplők c. könyve elé, In. Kisebbségkutatás 2015/4.
- A. Gergely András: Az örökmozgó terei c. kötetről. A 70 éves Bodó Barna tiszteletére In Fórum Társadalomtudományi Szemle 2018/3
Interjúk:
Tudományos tevékenységgel, életúttal kapcsolatos:
- Kántor Zoltán: Események, jelenségek, folyamatok, In: A Hét 2002/14. p. 4.
- Adriana Babeţi: Interculturalitate vie, nu discursuri frumoase, In: Orizont, Nr. 9 din 2003, p. 4-5.
- Murádin János Kristóf: A Trianon-kérdéskör erdélyi megvilágításban, in Trianoni Szemle Évkönyv 2015, 23-28 old.
- Csinta Samu: A romániai magyar politizálás mózesi kőtáblája. In Háromszék, 2017. okt. 28.
- Graur János: Otthon, Temesváron. In: Graur János: Sorsok könyve (2), Bánsági portrék. Waldpress Kiadó, 2020. 65-74 old.
e 2018/3
Lexikonok, bibliográfiák:
- *** Erdélyi Magyar Ki Kicsoda?, Scripta Kiadó, Nagyvárad, 2009.
- *** VIP în Banat 2000, Ed. Almanahul Banatului, Timişoara 2000.
- A. Birăescu – D. Zărie: Scriitori şi lingvişti Timişoreni (1945-1999), Ed. Marineasa, Timişoara, 2000
- Lexiconul Panteonul personalităţilor culturale
- Cernicova–Bucă, Mariana: Dicţionarul vieţii publice timişene postdecembriste 1989-2000, Ed. Integraf, Reşiţa 2000.
- *** Erdélyi Magyar Ki Kicsoda?, Scripta Kiadó, Nagyvárad, 2000.
- Kortárs magyar írók 1945-1997 Bibliográfia. http://mek.niif.hu/00000/00019/html/b4.htm
- Who’s Who?, Editor: Peter Hermann, Editat De Gregor Media, 1999 (Variantă CD)
- Balogh Edgár (főszerk.): Romániai Magyar Irodalmi Lexikon I. kötet, Kriterion, Bukarest, 1981.
Más forrás
– Az örökmozgó terei. Bodó Barna hetvenedik születésnapjára. Szerkesztette: Bakk Miklós, Tonk Márton. Exxit Kiadó Kolozsvár, 2018.
– Bodó Barna életrajz – http://bodo.adatbank.transindex.ro/belso.php?a=oneletrajz&k=16
– Bodó Barna Szakmai önéletrajz – http://civilportal.ro/BodoBarna/oneletrajz/