Kiadványok

Székelyföld a 21. században – szerkesztette Cseke Péter

Nap Kiadó, Budapest, 2020.

    A Magyar szemhatár sorozat köteteiben az érintettek beszélnek helyzetükről, arról, hogyan gondolkodnak önmagukról, hogyan ítélik meg helyzetüket és jövőjüket, s teszik ezt – szándékunk szerint – pártsemlegesen.
    Az újabb kötetben a szerzőknek önkéntelenül is a Székelyföldön megrekedt történelmi időhöz (1918 – 1945 – 1990) kellett viszonyulniuk, hogy a kettős periféria-helyzetben önjáróvá vált változatlanságokból a 21. századi életvitel megteremtéséhez segítsék a szellemi és anyagi gyarapodásban érdekelteket.             Mindezt a máig kibeszéletlen Trianon-szindróma paradigmájával küszködve, ráadásul a ránk telepedő vírusjárvány fogságában. […]
    Nem ennek a kötetnek a feladata a trianoni fájdalmak továbbélésének lajstromozása, a vírusveszély elhárításának dokumentálása; aminthogy az önvédelmi perek vagy a Székelyföld modernizációs lehetőségeinek részletekbe menő bemutatása sem. Szerzőink a maguk tényfeltárásával és helyzetkép-elemzésével az együttgondolkodást igyekeznek elősegíteni. Hisznek abban, hogy a túlélésnél többre van lehetőségünk, bátorságunk és képességünk: a vészhelyzetek utáni jövőteremtésre.
    A kötet szerzői: Bakk Miklós, Bakó Rozália Klára, Balog Adalbert, Biró A. Zoltán, Bodó Barna, Bodó Márta, Cseke Gábor, Cseke Péter, Garda Dezső, Gergely Orsolya, Gyarmati Zsolt, Kolumbán Gábor, Málnási Levente, Pál-Antal Sándor, Péntek János, Sarány István, Simó Márton, Szőts P. Zsuzsa, Tonk Márton, Zsigmond Andrea

Bodó Barna: Jövőkép, autonómia – székely közigazgatás. 9-43 old.

Megjelenés: 2020. november

Bodó Barna - Meggyötört valóság

Irodalmi Jelen Kiadó, Arad, 2020

    A civil szemlélet jegyében vettem elő lapokban közölt írásaimat, két évtized publicisztikáit, olvastam újra a szövegeket és azt mérlegeltem, hogy van-e mai üzenete egyik vagy másik írásnak. Miről szólnak az írások, milyen értékek jegyében mondanak véleményt, milyen (köz)politikai mögöttesre világítanak rá. Ezzel a szűrővel válogattam össze a kötet szövegeit.
    Tematikai értelemben szélesnek mondható a pászma: szerepelnek napi és stratégiai politikai kérdések (pápalátogatás Erdélyben, a magyar nyelv státusa és helyzete, a kisebbségi politizálás dilemmái), kultúránk fontosnak ítélt toposzai (tudás és tanulás, a kutató felelőssége, zene és művészet), közéletünk hangsúlyos témái (kisebbségi autonómia, helyünk a magyar világban, szórványgondnokság).
    A kötet műfaji szempontból sokszínű, van benne jegyzet, esszé, kritika és kommentár is. A címadás a szerző céljait szolgálja, célom nemcsak a figyelem felkeltése, de egy-egy helyzet, személy jellemzése is.

Megjelent: 2020. november

Megvásárolható: Aradi és temesvári magyar könyvesboltokban valamint a szerzőnél

Recenziók: https://sites.google.com/view/peri-mikro-szkp2/jelzések/a-gergely-andrás-egy-este-a-meggyötört-valósággal

Makkai Zoltán – Elmúlt éveink krónikája

Bodó Barna - Jelenségek szélzúgásban

Europrint Kiadó, Nagyvárad, 2020.​

    A kötet 13 tanulmányt tartalmaz a következő tematikai bontásban: felsőoktatással kapcsolatos kutatási jelentések (5 dolgozat), középfokú oktatással kapcsolatos kutatási jelentések (5 dolgozat), óvodai oktatással kapcsolatos kutatás (1 dolgozat), a kárpát-medencei fiatalok identitásváltozatai (Mozaik kutatás, 1 dolgozat), illetve 1 elméleti jellegű dolgozat a politikai téveszmékről. Két kutatás a 2000-es években készült, a többi 2010 utáni kutatás.
Bakk Miklós lektori véleményéből:
„A kötet az oktatáskutatás területén három fontos – részben összetartozó – témakörhöz ad fontos összegzéseket. Ezek: 1) a Bolyai Egyetemért folytatott politikai harc egy oktatástörténeti fejezetének dokumentatív (és kronologikus) összefoglalója; 2) az iskolaválasztás és identitás kérdéseinek az összefüggése szórványban (elsősorban Arad és Temes megyei iskolákban, településeken); 3) esettanulmányok az oktatási intézmények jogi-közigazgatási helyzetét illetően.       Külön kiemelendő tanulmánytémák a következők:

– A Bolyai Egyetem újralétesítésével kapcsolatos politikai kezdeményezések egy szakaszának dokumentálása. Ez fontos forrása lehet a későbbi monografikus összefoglalóknak, oktatástörténeti összegzéseknek.
– Fontos a marosvásárhelyi katolikus líceum (újra)létesítésének folyamatát vizsgáló esettanulmány. Ez tulajdonképpen az első olyan tanulmány, amely a konfliktusos folyamatot a maga komplexitásában vizsgálja.
– A bánsági szórványiskolákkal kapcsolatos tanulmányok szintén hézagpótlóak. Külön érdemük ezeknek az írásoknak, hogy komparatív dimenzióba (is) helyezik a magyar szórvány iskolaválasztásának a kérdését.”

Megjelent: 2021. január

Megvásárolható: a szerzőnél.